Váš nákupní košík je prázdný.

Jak je to s vdechováním hélia.

Můžu vdechovat hélium neomezeně?

Když vdechujete helium, vytlačuje kyslík. To znamená, že při nádechu vaše tělo získává pouze helium.

Kyslík hraje roli v každé funkci vašeho těla. Kdykoli ho nebudete mít dost, vystavujete se riziku. Mnohá ​​rizika jsou stejná jako u jiných nebezpečných látek.

Co když se právě nadechuji z balónku?

Typicky bude mít po vdechnutí jediného nádechu hélia z balónku požadovaný efekt změny hlasu. Mohlo by to také způsobit trochu závratě.

To znamená, že vždy existuje potenciál pro další efekty, včetně: nevolnosti, závratí a bolesti hlavy.

Vdechování helia z balónu pravděpodobně nezpůsobí vážné zdravotní problémy nebo vás zabije, ale není to nemožné. Objevily se zprávy o některých lidech, zejména malých dětech, kteří zemřeli na udušení po vdechnutí hélia z balónu.

A co helium z jiných zdrojů?

Většina vážných zdravotních problémů a úmrtí souvisejících s inhalací helia zahrnuje vdechování helia z tlakové nádrže. Jsou to stejné nádrže, které se používají k plnění heliových balónků na akcích nebo v obchodech s potřebami pro party.

Nádrže nejenže pojmou mnohem více hélia než váš každodenní party balón, ale také uvolňují helium mnohem větší silou.

Čím více čistého helia vdechujete, tím déle je vaše tělo bez rozhodujícího kyslíku. Vdechování čistého helia může způsobit smrt udušením během několika minut.

Vdechování helia z tlakové nádrže může také způsobit plynovou nebo vzduchovou embolii, což je bublina, která se zachytí v krevní cévě a zablokuje ji. Krevní cévy mohou prasknout a krvácet.

Konečně, helium může také vstoupit do vašich plic s dostatečnou silou, aby způsobilo prasknutí vašich plic.

Právě jsem trochu vdechl – jsem v nebezpečí?

Pokud jste vdechli trochu hélia z balónku a cítíte se jen trochu rozmazaně nebo závratě nebo máte mírnou bolest hlavy, pravděpodobně jste v pořádku. Posaďte se, normálně dýchejte a vyčkejte.

Pokud jsou vaše příznaky závažnější nebo pokud jste ztratili vědomí, požádejte někoho, aby vás odvezl na nejbližší pohotovost – lépe v bezpečí než se omlouvat.

Pokud jste si nafoukli helium z tlakové nádoby, vaše příznaky mohou být trochu závažnější. Opět platí, že pokud se kromě závratí cítíte dobře, pravděpodobně se nemusíte ničeho obávat.

Takže to znamená, že už nikdy nebudu mít ten šmoulí hlas?

Ne nutně, ale je důležité si uvědomit, že to není bez rizika. To znamená, že byste se rozhodně měli vyhnout obřím balónům a tlakovým nádržím.

Také byste se měli vyhýbat veškerému heliu, pokud máte onemocnění plic nebo srdce.

Pokud musíte, držte se malých balónků a řiďte se těmito tipy:

  • Udělejte to vsedě, pro případ, že se vám zatočí hlava nebo omdlíte, abyste snížili riziko zranění.
  • Ujistěte se, že je s vámi někdo jiný, kdo vám může pomoci, pokud se příznaky objeví.
  • Nedovolte dětem vdechovat z balónků. Nejen, že jsou náchylnější ke špatné reakci, ale jsou také náchylnější k vdechnutí částí balónku nebo udušení.

Sečteno a podtrženo

Jednorázový nádech helia z malého balónku pro smích pravděpodobně nebude mít katastrofu, ale může způsobit závratě a omdlít.

Posaďte se tak, abyste neměli daleko k pádu, a vyhněte se nasměrování svého vnitřního muka vdechováním z heliové nádrže nebo obřího balónu.

I několik sekund bez kyslíku může mít vážné následky.