Party tipy

Vyberte si svou party

Čarodějnice

Čarodějnice

Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská noc je stále velmi oblíbenou českou tradicí. Její historie sahá až do 8. století. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Původně se svátek slavil o úplňku, který nastal nejblíže ke dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Tradovalo se, že noc se čarodějnice na prokletém místě (například na popravišti) slétají na čarodějnický sabat. Šlo o jeden z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady.

Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Jsou také známe tradice, kdy se přes oheň skákalo. Chlapci především kvůli zajištění mládí, ženy pak věřily, že přeskočením ohně podpoří svou plodnost.

V Čechách je tato tradice velmi oblíbená především na vesnicích a v menších městech. Obyvatelé se scházejí u tradičního zapalování hranice. Taje tvořena většinou dřevem a svozem odpadu z jarní údržby zahrádek. Na vrcholu této vatry je pak často figurína čarodějnice. Hranice se zapálí, opékají se buřty a děti si užívají na čarodějnickém reji. V posledních letech se oslava pálení čarodějnic vrací i do větších měst, kde se konají různé hudební festivaly, společenské akce nebo karnevaly.

Pro tyto příležitosti je potřeba se pořádně vybavit. Ti šikovnější popustí uzdu fantazii a vyrobí si kostým sami. Správné čarodějnici by nemělo chybět pořádné koště, čarodějnický klobouk a hůlka. Kostým můžete doplnit strašidelným pavoukem, kterého připevníte třeba na rameno. Nezapomeňte si také zašpinit obličej šmírou, k tomu perfektně postačí černá barva na obličej.

Všechny potřebné rekvizity a doplňky naleznete v naší čarodějnické kategorii. Zboží máme skladem, vyberete si tak i na naší prodejně v Praze. Budeme se na vás těšit!

 

Den svatého Patrika

Den svatého Patrika

Den svatého Patrika každoročně připadá na 17. března. Tento svátek se slaví především v Irsku, kde je tento den vyhlášen jako státní svátek. Největší oblibu má ale v Americe, Kanadě a Austrálii, právě díky tomu, že v těchto zemích žije nejvíce Irů. V posledních letech získává na oblibě i v Evropě.

Patrik byl prvním křesťanským misionářem v Irsku. Příběhů o tomto patronovi Irska jsou desítky. Podle těchto pověstí byl Patrik původem z Walesu. Jednoho dne byl zajat a uvrhnut do otroctví právě v Irsku. Po několika letech se mu ale podařilo uprchnout. Poté žil ve Francii. Tam strávil několik let v klášteře, aby se poté mohl vrátit do Irska jako křesťanský misionář. Patrik obrátil na křesťanskou víru tisíce Irů a zřídil v Irsku mnoho klášterů a škol. Dodnes se ke svatým místům, kde svatý Patrik podle legend pobýval, vydávají křesťané.

V dnešní době už málokdo ví, proč se tento svátek slaví. Je ale velmi pozitivně přijímán veřejností. Spíše než doma, jej lidé slaví venku na různých městských akcích nebo v restauracích a barech. Tam konzumují speciálně obarvená piva a zelená jídla. V Čechách svátek není moc rozšířený. Přesto ale v centru Prahy potkáte cizince oblečených do typické zelené barvy a v barech se setkáte například s irským menu nebo již zmiňovaným zeleným pivem.

Pokud sháníte ideální dekoraci právě pro oslavu Dne svatého Patrika, podívejte se do naší kategorie. Naleznete zde desítky nezbytných doplňků a dekorací, ať už jsou to závěsné dekorace v zelené barvě, barvy na obličej pro vytvoření speciálního zeleného looku nebo doplňky pro stolování. Večer pak můžete ozvláštnit vypuštěním lampionu přání, samozřejmě v zelené barvě.

Speciální sekcí jsou pak balonky a balonkové dekorace. Pokud sháníte pro svou party balonky, určitě se podívejte do této kategorie. Posledním hitem jsou obří latexové balonky nebo foliové balonky v různých tvarech. Balonky si můžete vybrat a vyzvednout nafouknuté na naší prodejně v Praze, v blízkosti Palmovky. Pokud nemáte možnost odvozu, lze využít naší služby Balon kurýr.

Slavíme 3. narozeniny a od 15. 3. máme pro všechny naše zákazníky dárek v podobě 10% slevy na jakoukoliv objednávku na eshopu, určitě této akce využijte. Budeme se na vás těšit.

 

 

Valentýn - svátek zamilovaných

Svátek zamilovaných

Den svatého Valentýna nebo také Svátek svatého Valentýna se každoročně slaví 14. února. Ohledně tohoto svátku panují stále dohady. Některým vadí, jak je Valentýn masivně propagován obchodníky za účelem vydělat co nejvíce peněz. Mezi veřejností koluje, že Valentýn je americký svátek, což ale není pravda.

Svátek pochází již ze starověkého Říma, zřejmě podle tehdejšího svátku Lupercalia, kdy se do speciální urny vkládaly lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž si pak vytáhl lísteček a ta dívka, která na něm byla napsána, se měla stát jeho přítelkyní na nadcházející rok. Další historická fakta pak pojednávají o středověkém knězi, jménem Valentin, který tajně oddával zamilované páry, které jinak na sňatek neměli nárok. Za toto měl být právě na 14. února popraven. K obnovení tohoto svátku došlo právě v USA, čistě z obchodních důvodů. Proto si veřejnost myslí, že jde o americký svátek.

V Čechách slaví svátek především mladší generace, ty starší spíše holdují Prvnímu máji. Klasikou, která k Valentýnu patří, je valentýnka. Vyrobte pro svého partnera originální valentýnské přání. Vlastnoručně vyráběné dárky jsou velmi oblíbené.

Ideálním doplňkem k valentýnce je pak nafukovací balonek, plněný heliem, na jehož stuhu valentýnku můžete navázat. Balonky ve tvaru srdce, jsou na Valentýna nejvíce oblíbené, protože srdce je hlavním znakem svátku zamilovaných. Nabídku valentýnských balonků máme skutečně širokou a vybere si tak úplně každý.
Balonky si můžete vyzvednout přímo na naší prodejně v Praze, v blízkosti metra Palmovka nebo si je objednat na našem eshopu.

Pokud chcete svou drahou polovičku překvapit něčím skutečně neobvyklým, zvolte dárek v balonku. Do průhledného balonu se vloží drobný dárek nebo pozornost o velikosti cca 15 cm a nejlépe z poddajného materiálu. Balonek se potom vystele konfetami a dodekoruje se podle vašeho přání.

Jestliže chystáte uspořádat valentýnskou party, určitě nezapomeňte na důležité doplňky, jako jsou zamilovaná brčka, nápisy na špejlích, sady na cupcaky nebo party brýle. Interiér party pak můžete vyzdobit obřími foliovými balonky v luxusní zlaté nebo stříbrné barvě a vytvořit klasické valentýnské nápisy ať už česky nebo anglicky. Pro tuto příležitost vám také dokážeme vytvořit balonkové dekorace, jako například velké srdce složené z malých růžových a červených balonků. Naši dekoratéři jsou zkušení, rádi vám poradí vhodnou dekoraci na valentýnskou party, stačí zaslat email na info@balonkypraha.cz.

V naší kamenné prodejně v Praze poskytujeme 14. února slevu 20 % na všechny valentýnské balonky, podrobnosti naleznete na našem Facebooku.

 

Maturitní ples

Blíží se sezona maturitních plesů, máte již vše připraveno?

Maturitní ples je společenská tradice a událost, která je spojena se zakončením vzdělávání na střední škole. Organizují si jej studenti a koná se v období od prosince do března. Často jsou maturitní plesy spojené ještě s takzvaným stužkováním. Jde o tradici vítání nových studentů do prvních ročníků.

Maturitní plesy se plánují zhruba půl roku dopředu a z velké části se na plánování podílejí sami studenti. Učitelé jsou tu spíše rádci. Jak ale správně naplánovat maturitní ples?

Bezesporu se jako první musí řešit adekvátní prostory. Ve větších městech je samozřejmě možností více, v menších městech se pak vybírá třeba jen z jednoho kulturního domu. Je ale nutné myslet na to, že škol je více a každá z nich maturitní ples pořádá, proto je potřeba zamluvit prostory co nejdříve.

Po zarezervování prostor je potřeba sehnat lidi, bez kterých se maturitní plesy neobejdou, jako je fotograf, moderátor, kapela nebo DJ.

Dále je nutné myslet na šerpy, celkový program, půlnoční překvapení. Pokud toto všechno budete mít zařízeno, je třeba dát dohromady dekoraci sálu.

K dekoraci jsou perfektní balonky. Pokud máte ples laděný do nějakého tématu, hodí se balonky minimálně barevně sladěné. Lepší jsou ale přímo balonky dekorované na míru. Ke vstupu nebo do fotokoutku na večírek, jsou vhodné balonkové brány nebo dlouhé girlandy, plněné vzduchem. Zvláště girlandy jsou velmi oblíbené, protože finančně vycházejí nejlépe. Barevně je lze nakombinovat tak, jak si pořadatelé zvolí.

Balonky si můžete také nechat nafoukat heliem a nechat je volně vznášet u stropu, třeba ve foyer kulturního domu, nebo je nechat přivázat na speciální těžítka a libovolně je rozmístit po sále. Tato možnost ale patří mezi ty dražší.

Pro nástup maturantů se pak často používají konfetová děla nebo různé konfety, či serpentiny, které ještě umocní slavnostní efekt. Jejich použití je ideální i na after party po plese.

Na after party pak také obstarejte vhodné party doplňky, jako jsou rekvizity do fotokoutků. To mohou být jak různé zábavné klobouky, paruky, vtipné brýle nebo čelenky. Oblíbené jsou také papírové doplňky přidělané na tyčkách.

Spoustu potřebných věcí naleznete na našich stránkách a také u nás na prodejně v Praze. Zároveň vám rádi poradíme s výběrem vhodné dekorace. Zastavte se u nás, budeme se těšit.

 

Lampiony štěstí

 

Jak oslavit Silvestra bez ohňostroje?

Pokud plánujete party na Silvestra v pohodlí domova se svými přáteli nebo rodinou a nejste fanoušky ohňostrojů a petard, máme pro vás příjemnější řešení. Vyzkoušejte létající lampiony štěstí.

Z historie víme, že se tradice vypouštění lampionů je stará už dva tisíce let a původně jde o zvyk pocházející z Číny. Lampiony se tu vypouštějí jak na oslavu, tak na zahnání všeho zlého. Později je používali vojáci pro signalizaci, především díky dobré viditelnosti v noci.

Dnes se používají především při slavnostních událostech jako jsou svatby, oslavy nebo různé party. Jsou tak skvělou alternativou klasickým ohňostrojům, kterým ne každý holduje. Na lampiony se fixem dá napsat přání a pak jej rituálně vypustit. Pro oslavu nového roku jsou ideální. Je ale důležité myslet na to, kde lampion vypustíte. Vyberte vhodné místo, kde nejsou stromy, suchá tráva, elektrické dráty nebo třeba hustý letecký provoz.

Lampiony fungují na principu horkovzdušných balonů, které se po zapálení hořáku ve spodní části lampionu naplní horkým vzduchem a vznesou se k nebi. Jsou vyrobeny z velmi lehkého materiálu, především z papíru. Stačí tedy hořák zapálit, uchopit lampion oběma rukama a počkat až se začne plnit horkým vzduchem. Jakmile pocítíte, že chce lampion stoupat, podržte jej ještě chviličku a pak vypusťte.

Lampiony štěstí a přání naleznete na našem eshopu BalonkyPraha.cz a také na naší prodejně na Praze 8, v blízkosti metra Palmovka. Zastavte se u nás, budeme se těšit.

 

 

Silvestrovská party

Silvestrovská party

Silvestr je poslední den v roce. Je spojen s různými party a oslavami, právě kvůli odchodu roku starého a zároveň se vítá rok nový. Pokud se letos chystáte oslavit Silvestra doma, máme pro vás pár tipů, jak uspořádat skvělou silvestrovskou party.

Pozvěte své hosty

Jestli jste se rozhodli, že zrovna vy budete letos tím, kdo bude hostit vaše přátele, či příbuzné, nezapomeňte je včas pozvat. Pozvánky seženete jak na internetu ke stažení, tak si je můžete také sami vytvořit, případně koupit již hotové. Pozvánky na party se zpravidla posílají deset dní dopředu, aby se vám stihli všichni vyjádřit a vy jste pak mohli rozmýšlet další plán.

Připravte si rozpočet

Kolik peněz budete chtít investovat do dekorace? Jak moc chcete utratit za jídlo a pití? To je určitě dobré si stanovit hned na začátku, abyste pak nebyli překvapeni.

Jídlo a pití

Nakupte si vše s dostatečným předstihem. Opět se tak vyhnete stresu. Rozmyslete si, co chcete hostům podávat. Ideální je něco neobvyklého, jako třeba fondue a to jak masové, tak s ovocem a čokoládou. Zapomenout by se ale nemělo ani na klasické chlebíčky, které Češi prostě milují. Alkoholem se na Silvestra skutečně nešetří, připravte si tedy dostatečné zásoby ale myslete také na ty, kteří alkoholu neholdují.

Dekorace

Na trhu naleznete stovky silvestrovských dekorací. Tady si skutečně vybere každý. Dekoraci byste měli zvolit adekvátní k vašemu prostoru. Jsou ale stálice, které na party zkrátka nesmí chybět. To jsou balonky, čepičky, frkačky a konfety. Ti šikovnější z nás, si pak silvestrovskou dekoraci mohou vytvořit sami.
Velkým hitem jsou ale letos obří foliové číslice a písmena. Lze je nechat naplnit heliem, pokud chcete aby létaly. Lze je plnit i klasickým vzduchem. Ideální je z těchto balonků vytvořit nápis jako SILVESTR, NYE nebo použít balonkové číslice a vytvořit nápis 2017.
Pro své hosty, na rozloučenou, připravte balonky plněné heliem, do kterých lze vložit led světélko. Balonky ve tmě pak krásně svítí.

Zábava

Bylo by určitě dobré si dopředu naplánovat program, pro své hosty. Rozhodně není zábavné, když je posadíte před zapnutou televizi. Na ní raději úplně zapomeňte, případně nalaďte program nějaké hudební televize. Na internetu je k nalezení velké množství zábavných her, které se svými hosty můžete hrát, a přitom nestojí moc peněz. Ozvláštnit silvestrovské veselí můžete třeba alkoholovým bingem či dalšími alkoholovými hrami.

Pro vaši silvestrovskou party máme otevřeno i 31. prosince a to do 18 hodin. Přímo na naší prodejně, v blízkosti metra Palmovka, vám nafoukneme balonky heliem a pomůžeme vybrat správnou silvestrovskou dekoraci. 

Halloween

Halloween

Blíží se Halloween. Víme jak se na něj připravit!

Halloween, nebo také předvečer Všech svatých, původně anglosaský svátek, se slaví 31. října a především v anglicky mluvících zemích. V Čechách se ale těší stále větší oblibě. Za okny a na ulicích se tak objevují motivy dýní, čarodějnic, duchů a černých koček. Kromě klasické výzdoby jsou ale stále oblíbenější i party a to jak pro děti, tak pro dospělé. Pokud nevíte, kde se po doplňcích na halloweenskou party porozhlédnout, jsme tu pro vás.

Každá halloweenská party si zaslouží velkou přípravu. Základem všeho je tak rafinovaná dekorace. Důležité je tlumené osvětlení podpořené svíčkami, či světelnými řetězy. Nesmí chybět ani umělé pavučiny, kterých lze snadno dosáhnout pomocí vaty a speciálních nástřiků. V detailech je ale krása. Náhrobní kámen, ukrytý ve tmavém koutě místnosti, nebo závěs popsaný nefalšovanou krví, ještě více podpoří strašidelnou atmosféru. Zapomenout by se nemělo ani na dýně. Pokud nejste manuálně zruční jedinci, nebo se prostě jen nechcete tahat s těžkou dýní, určitě ji můžete nahradit. Perfektně se pro to hodí fóliový balonek či závěsný lampion. Doladit svou halloweenskou party k dokonalosti pak můžete například rozlezlými pavouky po stolech, rafinovaně poletujícími netopýry nebo černým party nádobím. Pak už si stačí připravit duchařské historky a soutěže o sladkosti.

Co k Halloweenu ale neodmyslitelně patří, je děsivé líčení. K tomuto se používají speciální, vodou omyvatelné, barvy na obličej. Nejvíce se pro tento makeup používají barvy jako černá a bílá. Ano, i s těmito barvami dokážete vykouzlit děsivý hallowenský look. Pokud ale chcete svůj vzhled mít ještě originálnější, určitě vám nesmí chybět sada, kde kromě již zmíněných barev na obličej naleznete i houbičku, štětec a návod s tipy na líčení. Nemusíte tak přemýšlet nad tím, co vše je nutné kvůli makeupu shánět.

Občas ale perfektnímu kostýmu a strašidelnému líčení něco chybí. I když se to možná nezdá, svůj hallowenský outfit můžete doladit i takovou jednoduchou věcí, jako je heliový balonek. Například velký foliový balonek ve tvaru kostlivce s dýní určitě pobaví. Na naší prodejně v Praze vám balonky rádi pomůžeme vybrat a samozřejmě je také nafouknout heliem a připravit na party. Určitě se za námi zastavte, budeme se těšit.

Na závěr všeho nezapomeňte na sladkosti a drobné dárečky pro malé koledníky, protože bez toho by to nebyl ten správný Halloween.

Halloween HalloweenLampionový průvod

Lampionový průvod

Čím zakončit halloweenské oslavy? Co třeba lampionovým průvodem.

Jak jsme již psali v předchozím článku, Halloween je v Čechách stále oblíbenější. Čím ale zakončit skvělou party? Pokud nechcete hosty jen tak vyhodit, uspořádejte pro ně halloweenský lampionový průvod.

Pro začátek vymyslete trasu, kterou zanesete do strašidelně vyzdobené mapy. Důležité je, aby průvod probíhal v halloweenských kostýmech a nesmíte také zapomenout na lampiony. Po trase lze rozmístit malé samostojné lampionky, které budou značit cestu a účastníci mohou nést v ruce lampion na speciální tyčce. Ozvláštnit průvod můžete například plněním různých úkolů, či malých soutěží. Pro hosty pak nezapomeňte připravit také něco na zub. Speciální halloweenské menu sklidí velký úspěch. Dýňové koláčky ve tvaru netopýra, dýňová polévka s kapkou červeného potravinářského barviva jako krev nebo třeba klobásky na grilu jako uřezané dětské prstíky. V tomto se meze fantazii skutečně nekladou. Někdo tvrdí, že i při Halloweenu se plní tajná přání. Možná, že tomu nevěříte, ale proč to nezkusit. Zakončit procházku můžete vypuštěním létajících lampionů štěstí, kam napíšete svá přání a vypustíte je do chladné podzimní noci.

Určitě víte, že v našem sortimentu naleznete spoustu potřebných věcí i pro tuto neobvyklou událost. Jsme tu pro vás a budeme se těšit i na osobní setkání v naší prodejně.

Lampionový průvod Lampionový průvodFoliová písmena a číslice

Foliová písmena a čísla

Jaký je balonkový hit letošního roku? Obří foliová písmena a číslice!

Ačkoliv se to nezdá, i balonkové odvětví má své trendy. Tím letošním jsou velké foliové balonky ve tvaru písmen a číslic. Jde skutečně o naše nejprodávanější zboží a jeho obliba stále roste. Zákazníci se již nebojí jít do velkých nápisů a číselných řad. A ohlasy jsou velmi pozitivní. Foliové balonky jsou nepřehlédnutelnou dominantou každé akce. Jsou skutečně nepřehlédnutelné a to nejen díky svému provedení ale také velikosti až 102 cm.

                Foliové balonky nepatří mezi nejlevnější, nicméně efekt mají k nezaplacení. Jde o tenké, nepružné a nepropustné balonky, které lze naplnit jak klasickým vzduchem, tak heliem. Tím, že jsou balonky vyrobené z metalizovaného nylonu pro balony, mají atraktivní lesklé povrchy a nízkou hmotnost, což zvyšuje vztlak a jeho schopnost udržet plyn helia několik týdnů. Výhodou je, že se do těchto balonků již nedává gel, který u těch klasických stahuje póry balonků a zabraňuje tak úniku helia. Další nespornou výhodou je, že tyto balonky lze použít opakovaně. Pokud vám přežijí zacházení na party, je možné je jednoduše vyfouknout a uschovat na příště. Uvnitř je takzvaný zpětný ventil. Stačí tímto ventilem prostrčit brčko, tyčku nebo dutou slámku, zhruba 15 cm hluboko a vzduch či helium z balonku vypustit. Podobným způsobem lze pak balonky zpátky nafouknout.

Hodí se skutečně pro každou událost, ať už jde o narozeninové oslavy, soukromé party, firemní večírky, svatby, ale také například na křty, otevření podniků nebo jako doplňky ke kostýmům, případně i dárky. Balonky můžete využít jednotlivě nebo si nechat sestavit celý nápis. S nafouknutím vám rádi pomůžeme na naší prodejně v Praze a balonky si pak můžete nechat dovézt naším kurýrem.

Foliová písmena a čísla Foliová písmena a číslaVyřezávání dýně

Vyřezávání dýně

Vyřezávání dýní

Halloween se v Čechách těší stále větší oblibě. Ačkoliv se nejedná o tradiční český svátek, stále více lidí mu věnuje pozornost. Klasické koledování, které je zvykem hlavně v zahraničí, nemá u nás velké zastoupení a Halloween je spíše vnímán jako možnost vyrazit na party v kostýmu a užít si tak Předvečer všech svatých.

Dýně, dýně a zase dýně

Na dýně se nesmí zapomenout. Jsou tradičním znakem halloweenu a podzimu. Bez nich si toto období snad nikdo neumí představit. Určitě jim tedy věnujte dostatečnou pozornost. Dýně, jako takové, můžete umístit do prostoru a udělat k nim odpovídající podzimní dekoraci. Na Halloween se ale přeci jen více hodí dýně, která je vyřezaná do nějakého strašidelného obličeje nebo halloweenského motivu.

K vyřezávání se hodí všechny druhy dýní. Obecně ale platí, že by měly mít tvar a velikost zhruba jako fotbalový míč. U menší dýně by se vám možná úplně nepodařilo vyřezat požadovaný obličej nebo tvar, s velkou byste zase měli příliš mnoho práce. Určitě je dobré také myslet na to, co s vyřezanými zbytky. V tomto případě je tedy na místě vybrat dýni, kterou lze tepelně upravit a jíst. Z vydlabaných zbytků je výborná dýňová polévka, která je perfektní odměnou za odvedenou práci.

Kromě dýně tedy budete potřebovat ostrý nožík. Nejlépe nějaký nůž vykosťovací, případně třeba kobercový, který díky odlamovacím částem bude stále ostrý. Vhodné je také zkontrolovat pevnou rukojeti, aby se nezlomila a nedošlo ke zranění. Pro děti je vyřezávání dýně něco nového, atraktivního, v tomto případě je vhodné držet děti dál a rozhodně jim nesvěřovat nožíky do rukou.

K čemu děti ale naopak pustit můžete je příprava šablony. K tomu stačí tužka, papír a ještě lihový fix, abyste pak návrh mohli na dýni překreslit. Zde se fantazii meze nekladou, ale myslete na to, že pokud nejste dostatečně manuálně zruční nebo zběhlí ve vyřezávání dýní, určitě pro vás budou lepší jednodušší návrhy.

Jelikož se dýně, kromě jiného, skládá také z vody, svíčka ji po čase začne vysušovat. Pokud tedy chcete mít vyřezanou dýni několik dní čerstvou, je třeba ji po vyřezání lehce vymazat olejem a průběžně vlhčit rozstřikovačem s vodou. Po vložení svíčky se pak dýně zevnitř nebude tak rychle kazit a scvrkávat.

Nyní už můžete začít dýni vyřezávat. Ať už si vyberete jakýkoliv motiv, vždy je základem odříznout vrchní díl dýně (u stonku) a nejlépe ostrou lžící nebo speciálním vydlabávátkem, vyndat celý vnitřek dýně. Pokud plánujete v dýni rozsvěcet svíčku, nezapomeňte i na mal&